Peter Hámor – Himalayadventure MMXIII začína…

Autor: Karin Kováčová | 14.3.2013 o 10:38 | Karma článku: 13,99 | Prečítané:  1759x

Zdolal najvyššie vrcholy všetkých kontinentov, neraz stál na hranici života a smrti,  videl miesta, o ktorých iní ani netušia, prekonával bolesť, strach, ...no nie raz prekonal sám seba ! Slovenský horolezec - Peter  Hámor...

Sú ľudia, ktorí svojou energiou a pozitívnym prístupom k životu, keď vojdu do miestnosti, akoby ju naplnili svetlom. Taký som mala pocit aj ja, keď sa objavil vo dverách mojej kancelárie. Pokora a zároveň nezlomná vôľa, ktorá z neho sála, ma prinútila k širokému a pokojnému úsmevu . Zažiť pri ňom chvíľu a vnímať ho ako človeka s nezlomnou vôľou a neskutočným zmyslom pre humor zanechá stopu, príjemný zážitok.


Ako sám hovorí: “Lezenie vo výškach už nie je iba športovým výkonom, ale najmä posúvať hranice znesiteľnosti utrpenia a nepohody…”


Pri čítaní knihy Koruna zeme, ktorú napísal, som si viac uvedomovala, ako silný dokáže byť tento človek, koľko vôle a ctižiadostivosti v sebe ukrýva, ako silno ho musí ovládať vášeň a tajomnosť hôr. Tie ho lákajú svojou majestátnosťou, jedinečnosťou, krásou…. Zažil nevyspytateľnosť prírody, počasia, života ako takého… našiel i stratil !


“Sú miesta a chvíle, ktoré by som zo svojej pamäti najradšej vymazal …” – hovorí a roztraseným hlasom sa vráti k spomienke na svojho veĺmi dobrého priateľa a spoločníka z expedícií -Piotra Marowského, ktorý tragicky zahynul pred jeho očami …..


Naučil sa prijímať život so všetkým, čo prináša .


Je 14.marca 2013 a práve dnes sa vydal na ďalšiu zo svojich expedícií…

 


HIMALAYADVENTURE MMXIII, kde prvým cieľom je:

vrchol Pumori /7181m/

pumori.jpg

Prvá leží na nepálsko – tibetskej hranici, pár kilometrov od Mount Everestu. V tibečtine sa jej hovorí Slobodná dcéra, šerpovia ju nazývajú Dcérou Everestu. Pre milovníkov horolezetva je jednou z najzaujímavejších a najhodnotnejších himalájskych sedemtisícoviek.

 


a druhým Lhotse /8516/

lhotse.jpg

Hora Lhotse je štvrtou najvyššiou horou sveta, susedí s Mount Everestom a tibetčania ju nazývajú práve podľa pozície voči Everestu - Južným vrcholom.

 


 

 

Petrovi prajem, aby jeho zámer zdolať vrcholy Himaláji, sa stal skutočnosťou, aby obohatil dejiny sveta, aby sa v plnom zdraví vrátil, mohol sa tak s name naďalej deliť o príbehy, ktorý píše v prírode zdanlivo tak malý avšak mocný človek.

Som rada, že s Petrom sa mi podarilo ešte pred odchodom stretnúť a vyspovedať ho - rozhovor nájdete na mojej webovej stránke v záložke VÝNIMOČNÉ.

Peter Hámor - archív:

Pohľad na Everest a Lhotse

2-Eererst a Lhotse z Pumori.JPG

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?